Proč jsou výbojky nejvýkonnějším zdrojem umělého světla
Výbojky jsou nejvýkonnÄ›jÅ¡Ã zdroje umÄ›le vytvoÅ™eného svÄ›tla, jejichž vlastnosti využÃváme již mnoho let. NejvÄ›tÅ¡Ã expanzi zažily v druhé polovinÄ› dvacátého stoletÃ, kdy se jimi osazovala prakticky vÅ¡echna pouliÄnà svÃtidla. Tam sloužà dodnes, s pÅ™evahou sodÃkových vysokotlakých výbojek, a prozatÃm nenà žádný důvod se jich zbavovat a nahrazovat je technologià LED. Mezi jejich nejvÄ›tÅ¡Ã výhody patřà nÃzké provoznà náklady vÄetnÄ› nÃzké poÅ™izovacà ceny, což je dáno výrobnÃm procesem, který se v základnÃch rysech prakticky nezmÄ›nil. VyužÃvajà je také pÄ›stitelé rostlin, kde se uplatnà po celý rok v prostorách umÄ›lých sklenÃků.
PÅ™edÅ™adnÃk je zapotÅ™ebÃ
NÄ›kteřà lidé se ptajÃ, proÄ potÅ™ebuje výbojka nÄ›jaký „pÅ™edÅ™adnÃk“, vždyÅ¥ nic takového v klasické žárovce nenÃ, a dokonce ani v modernÃch LED žárovkách se s nÃm nesetkáte.
K tomu, aby bylo možné vyvinout tzv. výboj – svÄ›telný efekt, který právÄ› výbojkám dodává jejich obrovský výkon, je nutné zvýšit pÅ™Ãvodnà napÄ›tà z běžných 230 voltů v rozvodné sÃti na nÄ›kolik tisÃc voltů. TÃm dojde k aktivaci hořáku a k zapálenà plynné smÄ›si uvnitÅ™ baňky. Ta je naplnÄ›na buÄ nÃzkým, anebo vysokým tlakem, a ÄÃm vyÅ¡Å¡Ã tlak plynu, tÃm silnÄ›jÅ¡Ã zdroj máme k dispozici. Jakmile zaÄne proces hoÅ™enà vnitÅ™nà výplnÄ›, pÅ™edÅ™adnÃk svou funkci ukonÄÃ. PotÅ™ebujeme jej tedy vždy k zažehnutà prvotnÃho záblesku, tzn. vždy pÅ™i zapnutà vypÃnaÄe nebo sepnutà elektrického obvodu, který svÃtidla napájà elektÅ™inou.
Podle konstrukce rozliÅ¡ujeme pÅ™edÅ™adnÃky na dva druhy. StarÅ¡Ã typy jsou magnetické (elektromagnetické), jejichž souÄástà je tlumivka a startér. Velmi dobÅ™e patrné je to napÅ™. u starých zářivek, kde jádro tlumivek také obÄas vydává nepÅ™Ãjemný drnÄivý zvuk. Druhý typ je modernà elektronické zaÅ™ÃzenÃ, které nahrazuje starÅ¡Ã typy dnes již ve vÄ›tÅ¡inÄ› zdrojů, výhodou je absence nepÅ™Ãjemného blikánà a také nepÅ™Ãjemných zvuků.